Tuesday, May 24, 2016

Viimase aja tegemisi ja arenguid

Lisaks puuriida ladumisele on meil jätkuvalt teemaks olnud nii lõkkeplatsi tuleohutumaks muutmine kui ka peenramaa kaevamine. Muru niitmisest rääkimata. Juba aias on nii, et kui ühest otsast niitmise lõpetame, kasvavad teises otsas juba jälle põlvekõrgused võililled... Rääkimata siis veel hoovist ja aiatagustest - nende niitmiseni me polegi veel jõudnud. Õnneks ei ole me veel pideva töömeeleoluga kõiki inimesi enda juurest ära hirmutada suutnud, mistõttu sai ka sel nädalavahetusel päris mitu vajalikku tööd lõpuni (või vähemalt mingis osas ära) tehtud.
Lõkkeplatsi ümbrus on nüüd parajas kauguses ära kaevatud. Järgmiseks sammuks võiks olla kaevatud osa siledaks tallumine ja veel mõne kiviringi ladumine.
Õnneks on heinamaa vahepealse ajaga ka päris korralikult rohetama hakanud, mistõttu kulupõlengu oht ilmselt järk-järgult ka väheneb. Esialgu peaks siiski piirduma tagasihoidliku suurusega lõkkega.
Heinamaalt veel nii palju häid uudiseid, et meil kasvab seal vähemalt üks orhideeliik.
Minu mõistus ütleb, et tegemist peaks olema jumalakäpaga, mis on II kategooria kaitsealune taim.
Muidugi leidub meil veel kaunitare...
Heinamaa servas märkasime ka üht looduslikku kullerkupupuhmast. Seni olin arvanud, et see vahva lill kasvab meil vaid aias.
Ma olen tohutu tänulik kogu selle liigilise mitmekesisuse eest, mis meil aias ja aiast väljas eksisteerib. Kogu aeg on midagi avastada või ära tunda - lausa imeline!

Kui enne mainisin aiamaa kaevamist, siis tulemusest ka natuke. Täna said maha eile toodud murulauk ja meliss, samuti külvasime lavendlit, porgandit ja uba ja panime maha natuke kartulit. Teine peenramaa jupp jäi umbes ühe piraka peenra jagu eelmisest väiksemaks, sest see kaevamistöö on lihtsalt nii aja- ja energiamahukas. Aga midagi vast ikka sügisel oma aiamaalt noppida ja välja tõmmata saame.
Kui nüüd veel natuke liikidest rääkida, siis meil pikeerib juba päris kaua aega üks toonekurg maja kohal. Aeg-ajalt näeme lendamas ka sookurgi. Pääsukesed on meile kuuri alla pesa teinud ja harakad kaklevad pidevalt puude otsas. Linavästrikud ja tihased uudistavad väga julgelt meie tegemisi. Kui kuskilt koju sõidame, siis aeg-ajalt trehvame sissesõiduteel päris suure jänesega. Metskitsi pole ammu märganud, kuid täna kui Raplasse sõitsime, jooksis meil põder auto eest üle tee. Ja koja kõrvalt ära lammutatud lillepeenra asemel laiutab meie koja küljes hundipiim.
Viinamari on hakanud lehti külje ajama ja mõned õiepungade alged on ka juba näha. Kuusekasvud on päris pikaks veninud. Ja õunapuuõitest valge aed lõhnab muinasjutuliselt.
Isegi asjaajamise osas on olnud asjalikke edasiminekuid. Leidsime elektriku, sõlmisime jäätmeveolepingu ja tegime mitu muud nipet-näpet asja korda, mis ajamist vajasid. Paberimajandusega pole paraku mitte kaugeltki kõik, aga sellest pikemalt mõni teine kord.

Ahjaa. Ma sain ka lõpuks meie sauna järele proovida. Päris vinge leil!

No comments:

Post a Comment