Friday, August 26, 2016

Suur saak!

Sellest, et sügis on lähenemas, annab märku see, et erinevad aiaviljad on hakanud valmima. Meil on peenras päris potsakad kurgid. Sibulad võtsin üles umbes nädala eest ja nüüd nad loodetavasti kuivavad. Tehtud on esimesed seeneretked metsas ja põlluserval ja saadud esimene puravikusaak.
Valmivad ploomid ja astelpajud. Neid viimaseid on ohtramalt kui arvata oskasin - kõik oksad on tihedalt täis.
Korjata on neid küllaltki ebamugav. Pole nagu väga kogemusi ka. Lugesin, et saab korjata ükshaaval käsitsi või siis lõigata viljakandvad oksad maha, panna sügavkülma ja noppida hiljem marjad külmunud okstelt - pidavat kergemini lahti tulema. Ainult ei siis saab saaki üle aasta. Eks näis kui palju marju ära korjata jaksame ja kui palju korjatud marju talvega ära sööme.
Aga kõige rohkem saaki annavad sel aastal vaieldamatult õunapuud. Ma eriti ei tea, mis sorti õunad meil on. Tunnen meie puudest ära vaid 'Martsipani', mistõttu teised olulised "sordid" on meil praegu kiige õunapuu ja noor puu. Ja siis hunnik neid, mis hiljem valmivad. Igal juhul oleme neid õunu juba kotitäite kaupa igale poole jaganud. Eile veetsin taaskord terve päeva õunapuude all ja sorteerisin mumifitseerunud või lihtsalt mädanenud õunu söögikõlbulikest. Terve koda sai kaste ja ämbreid täis.
Kusjuures kaks suurt kastitäit viisime veel naabri hobustele maiustamiseks.
Täna keetsime esimese laari moosi. Kõige väiksema ämbri põhi veel ei paista...
Umbes nädala eest saime kätte ka toidukuivati, ilma milleta ma enam oma elu ette kujutada ei oska.
Naerame Lauriga, et kui keldri õunu täis tassime, siis jätkub kuivatamiseks õunu jaanipäevani. Aga tegelikult ei ole see üldse naljakas, sest minu eilsest pingutusest hoolimata olid täna jälle puude alused õunu täis potsatanud. Nii ei saa isegi muru niita...

No comments:

Post a Comment