Saturday, September 30, 2017

Küttesüsteem

Sügisel avaldas korstnapühkija arvamust, et meie ahi peab veel heal juhul ühe hooaja vastu. Pidaski. Seetõttu ei jäänud me õnne pikemalt narritama ja mai alguses lõhkusime vana küttesüsteemi (ahi, pliit, soemüür) välja. Tolmutamist oli oi, kui palju! Aga arvasime, et on otstarbekas see tahmane töö ühekorraga ära teha, pealegi tahtsime, et kogu kupatus ühtne välja näeks.
Mai keskel asus pottsepp tööle. Esmalt saeti põrandasse augud ja valmistati pind ahju ja pliidi aluse tegemiseks ette.
Siis valati alused ja kõpitseti päris palju korstent.
Kui tolmusemad tööd tehtud olid, jõudsime lõpuks tubade isoleerimiseni ka :D
Kaks nädalat hiljem oli tühjus taas täidetud.
Kütmisvalmidusest oli asi muidugi veel kaugel. Ahju kuivamisele kulus päris tükk aega, sest ilmad olid vihmased ja jahedad. Kahju oli vaadata uusi peaaegu valmis ahjusid ja tõdeda, et hetkel pole nendest asja toatemperatuuri tõstmisel ega õhuniiskuse langetamisel. Lõpuks kuivas ahi ikkagi ära ning kõikvõimalikud augud said endale uksed ja luugid ette. Kuna mul on punase tellise allergia (no mitte päriselt - üsna mitut ilusat punasest tellisest ahju olen tegelikult näinud, aga enda kodus viimistlusmaterjalina seda hästi ette ei kujuta), siis järgnes korralik pahteldamine. Seejärel liimiti külge paekiviplaadid ja saime loa ahju sisse kütta.
Sissekütmine oli muidugi omaette ettevõtmine ja võttis ka päris palju aega. Tuli jälgida, et siibrit pärast kinni ei paneks ja uurida, kui palju vett kondenseerub tahmaluukidele. Sissekütmisperioodi lõpus saime ahju juba päris soojaks kütta, aga selleks ajaks olid muidugi ilmad ka juba soojaks tagasi läinud. Tundus pisut imelik veel juurde kütta, aga mis teha.
Kõige lõpuks sai kogu kupatus endale krohvikihi peale.
Nüüd - sügise saabudes võib põhimõtteliselt öelda, et tööd on lõpule viidud. Paigaldada on vaja veel plekid uste ette põranda kaitseks ja klaas pliidi taha soemüüri kaitseks. Aitäh asjalikule pottsepale! :)

No comments:

Post a Comment